IV Polonijny Dzień Dwujęzyczności
Dzień Dwujęzyczności w PSS Edu Owls Leicester
W sobotę 20 października odbył się Polonijny Dzień Dwujęzyczności w Polskiej Szkole Sobotniej Edu Owls w Leicester.
Dzieci ze szkoły sobotniej wzięły udział w wydarzeniach zorganizowanych przez nauczycieli szkoły, aby świętować międzynarodowy dzień dwujęzyczności.
Przygotowana przez kadrę pedagogiczną gra terenowa zachęciła dzieci z całej szkoły do poznawania Polski, języka polskiego i sławnych Polaków.
Zadania ukryte zostały na terenie szkoły, w słynnych miejscach charakterystycznych dla Leicester, takich jak Tower Clock, Stadion King Power Leicester City, National Space Centre czy Abbey Park. Rozwiązania zagadek pozwoliły dzieciom na rozszyfrowanie hasła, którym było nazwisko słynnego Polaka. Gdy dzieci rozwiązały wszystkie zagadki i odkryły nazwisko sławnej osoby, zebrały się w gabinecie figur woskowych, gdzie w rolę sławnych Polaków wcielili się uczniowie szkoły. Dzięki ‘magicznym biletom’ odnalezionym w trakcie gry, posiacie ożyły.
Zagadki i konkursy sprawdzały wiedzę o Polsce i znajomość języka polskiego. Znalazły się wśród nich łamańce językowe, rysunkowe dyktando, zaśpiewanie polskiej piosenki oraz wycieczka po Polsce, czyli odszukanie polskich miast na mapie Polski. Gdy zagadki zostały rozwiązane, uczniowie ‘ożywili’ następujące figury sławnych polskich postaci: Miś Uszatek, Bolek i Lolek, Fryderyk Chopin, Maria Skłodowska-Curie, Mikołaj Kopernik i Tadeusz Kościuszko.
Na koniec wszystkie figury woskowe ‘ożyły’ i opowiedziały o sobie wszystkim gościom odwiedzającym galerię.
Goście mieli również okazję podziwiać wystawę prac przedstawiającą galerię wielkich Polaków stworzoną przez dzieci.
Dyrektor szkoły Małgorzata Wiśniewska podsumowała wydarzenie: „Nasi uczniowie i nauczyciele z wielkim entuzjazmem zaangażowali się w przygotowania do Polonijnego Dnia Dwujęzyczności. Impreza udała się wspaniale, dzieci i rodzice świetnie się bawili, dlatego mamy nadzieję, że ten dzień wpisze się na stałe do naszego szkolnego kalendarza. W Edu Owls zawsze stawiamy na naukę połączoną z zabawą, ponieważ w ten sposób dzieci najszybciej i najchętniej zdobywają wiedzę.”
Rodzice mogli posłuchać wykładu na temat dwujęzyczności prowadzonego przez Panią Małgorzatę Gruszkę, wypożyczyć książkę ze szkolnej biblioteczki i odwiedzić stoiska partnerów: Projekt Polska, Leicestershire Police, Księgarnia Czytam i mówię po polsku, Usborne Books, oraz zjeść kawałek polskiego ciasta ufundowanego przez The Polish Bakery.