Spotkanie / warsztaty z autorką książki "Hektor, psia opowieść" Renatą Kamińską – 21/05/2022

W dniu 21.05. 2022 roku w Polskiej Szkole Sobotniej Edu Owls odbyło się spotkanie warsztatowe z autorką książki „Hektor, psia opowięść” – Renata Kamińską. 

Spotkanie miało na celu:

– rozwijanie empatii i szacunku do zwierząt od najmłodszych lat,

– zachęcenie do czytania polskiej literatury,

– rozbudzanie ciekawości poprzez czytanie,

– rozwijanie kreatywności i wyobraźni,

– poznanie warsztatu pracy autora ksiązek,

– nauka kreatywnego pisania.

Autorka książki przyjechała do szkoły Edu Owls z Londynu. Warsztaty odbyły się z podziałem na trzy grupy wiekowe. Grupy młodsze (klasy 0, 1 oraz 2 i 3) i grupa starsza (klasy 4, 5 i 6).  W pierwszych grupach autorka przeczytała krótki fragment swojej ksiązki, a nastepnie rozmawiała z uczniami o przyjaźni psa z człowiekiem, o tym wygląda świat i nasze życie z perspektywy psa. Dzieci mogły tutaj wykazać się dużą wyobraźnią ale i empatią wobec zwierząt.  Poprzez otwarty i szczery dialog z autorką mogły porozmawiac na wszystkie tematy związane z relacjami zwierzęta – ludzie. Następnie uczniowie w kreatywny sposób mogli odpowiedź na pytanie „Gdyby pies Hektor mógł mówić, o co byś go zapytał(a)? Jak myślisz co by powiedział?”.  Uczestnicy warsztatów kolorowali postacie z książki oraz tworzyli do nich swoje dialogi.

W starszej grupie autorka również przeczytała fragment książki, a następnie wszyscy wspólnie dyskutowali o roli zwierząt w życiu człowieka. Uczniowie mieli okazję poznać warsztat pracy pisarza i nauczyć się kilku sprawdzonych pomysłów na rozpoczęcie pisania własnej książki. Uczniowie wykazali się w tym zakresie niezwykłą kreatywnością i wyobraźnią. Powstały fantastyczne opowiadania, które uczniowie zaprezentowali.

Spotkanie było bardzo trafioną inicjatywą edukacyjną i spotkało sie z dużym zadowoleniem. Stanowiło nie tylko zachętę do czytania polskiej literatury ale również propozycje, odkrycie, że każdy z uczniów może sam stać się autorem książek.

Było to niezwykle budujące dla uczniów naszej szkoły i potwierdzające fakt, że nauka języka polskiego może w przyszłości zaowocować wieloma fantastycznymi projektami.